NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Czy awans może być kłopotem?

Czy awans może być kłopotem?

Jako pracownicy lubimy być doceniani. Pochwały czy awans to nasze cele. Gdy jednak otrzymujemy awans, zyskujemy też nowe obowiązki. Co wówczas, gdy jest ich za dużo i mamy problem z ich rzetelnym wypełnianiem?

My, pracownicy, chcemy być doceniani. W pracy spędzamy większą część dnia, a życiu zawodowemu często zostaje podporządkowane życie prywatne. Gdy pojawia się perspektywa awansu, dzielnie walczymy i robimy wszystko, by szef uznał, że to właśnie my powinniśmy go otrzymać. Ale awans to nie tylko prestiż i większe zarobki – to często także dodatkowe obowiązki. Co robić, gdy tych jest za dużo? Jak poradzić sobie z nadmiarem pracy, skoro doba w dalszym ciągu ma 24 godziny? Jak wypracować sobie szacunek i uznanie wśród podwładnych?


Czym właściwie jest awans?

Słowniki najczęściej definiują awans, jako „przejście na wyższe stanowisko”. Wyższe stanowisko wiąże się z otrzymaniem wyższego wynagrodzenia i nowych obowiązków. Dlatego też pracodawcy najczęściej dokładnie zapoznają się z kandydaturami swoich pracowników, by wybrać spośród nich takiego, który rzeczywiście będzie w stanie unieść ciężar awansu.

Z awansem jednego pracownika często wiąże się szereg innych zmian personalnych. Głównie w dużych firmach dokonuje się przesunięć – specjaliści doskonale wiedzą, że pracownik, który zostanie przełożonym, nie powinien pracować z byłymi kolegami. Co jednak wówczas, gdy nie ma możliwości wprowadzenia takich zmian? Pracownik musi poradzić sobie sam.


Awans – źródło stresu?

Jeżeli właśnie okazało się, że zostaniesz kierownikiem działu lub będziesz osobą odpowiedzialną za koordynowanie prac pozostałych pracowników, to twoje uczucia może zdominować stres. Rzeczywiście, awans może być źródłem stresu, zwłaszcza gdy będziesz musiał egzekwować wykonanie obowiązków od osób, które dotychczas były twoimi kolegami i koleżankami z pracy. Jak poradzić sobie z nową sytuacją?

Specjaliści wskazują, że najważniejsze jest opanowanie. Przywództwa można się nauczyć, a koleżeńskie relacje z byłymi współpracownikami zachować. Niezależnie od tego, czy na niego liczyłeś, czy też nie spodziewałeś się awansu, to dobry moment, by pomyśleć o szkoleniu. Aktualnie na rynku prężnie działa wiele firm szkoleniowych, które uczą, jak powinien zachowywać się kierownik czy szef, by zdobyć uznanie wśród podwładnych.


Odpowiedzialność, czyli jak poradzić sobie z obowiązkami?

Awans nie musi wcale oznaczać większej puli obowiązków, ale np. nadzorowanie całego zespołu i odpowiedzialność za jego działania. Ponieważ skontrolowanie pracy np. 5 czy 10 osób nie zawsze jest możliwe, pojawia się pytanie, jak zorganizować pracę, by wszystko działało sprawie. Znaczenie ma m.in. sposób przekazania podwładnym informacji o awansie. Jeżeli ty sam masz poinformować pracowników o tym, że zostajesz ich przełożonym, to warto podzielić się z grupą swoimi wątpliwościami. Dlaczego?

Decydując się na szczerą rozmowę z zespołem, masz szansę – po raz pierwszy – wziąć pod uwagę jego zdanie. Pamiętaj, że uważne słuchanie powinno być dla ciebie teraz szczególnie ważne. Jeżeli uzgodnisz styl pracy ze swoimi podwładnymi, możesz uznać, że zrobiłeś właśnie pierwszy krok ku temu, byście działali jak dobra drużyna.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-andrychow.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

PRACA W MIASTACH
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018