NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

5 mitów o urlopie na żądanie

5 mitów o urlopie na żądanie

Urlop na żądanie to jedno z uprawnień przysługujących pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Z punktu widzenia pracodawcy możliwość skorzystania przez pracownika z dnia wolnego bez wcześniejszych ustaleń jest kłopotliwe – konieczne jest przeorganizowanie dnia pracy. Sprawdź 5 mitów o urlopie na żądanie.

1) Dodatkowe 4 dni wolnego w roku kalendarzowym

Właśnie tyle dni tytułem urlopu na żądanie przysługuje ci w każdym roku kalendarzowym. Na liczbę dni nie ma wpływu m.in. zmiana miejsca zatrudnienia czy zmniejszenie lub zwiększenie wymiaru czasu pracy. Dlaczego? Urlop na żądanie to nie dodatkowo pula dni wolnych – to część wyodrębniona z urlopu wypoczynkowego (czyli 4 dni z 20 lub 26 dni). Jeżeli nie wykorzystasz urlopu na żądanie, to „zamieni” się on w zwykły urlop.

Pamiętaj, że nie musisz zawnioskować o urlop na żądanie. Gdy nie będziesz miał potrzeby skorzystania z takiego urlopu, to pracodawca cię do tego nie zmusi.


2) Pracodawcę trzeba poinformować telefonicznie

Często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że pracodawcę należy poinformować o chęci skorzystania z urlopu na żądanie telefonicznie. Nie jest to prawda – w kodeksie pracy nie ma informacji o formie, w jakie należy zgłosić wniosek o udzielenie takiego urlopu. Oznacza to, że nie musisz dzwonić – możesz napisać SMS-a lub wysłać wiadomość drogą elektroniczną. Ważniejsze niż forma zgłoszenia jest termin – powinieneś poinformować pracodawcę o chęci skorzystania z urlopu najpóźniej przed rozpoczęciem pracy.


3) Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu na żądanie

To kolejne błędne przekonanie żywione przez pracowników. Załóżmy, że doskonale wiesz, że w danym dniu masz np. poprowadzić szkolenie lub umówiłeś się na spotkanie z ważnym dla firmy kontrahentem. Czy w takiej sytuacji możesz skorzystać z urlopu na żądanie, gdy nie wystąpiła żadna nagła okoliczność? Jeżeli pracodawca ci odmówi, to powinieneś jak najszybciej stawić się do zakładu pracy. Gdy nie pojawisz się w pracy, twój przełożony może wykorzystać ten fakt, aby zwolnić cię w trybie dyscyplinarnym. 


4) Niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na kolejny rok

Gdy nie wykorzystasz urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, to automatycznie przechodzi on na rok kolejny. Być może błędnie zakładasz, że ten sam mechanizm ma miejsce w przypadku urlopu na żądanie. Nie ma – urlop na żądanie to wyodrębniona pula dni z urlopu wypoczynkowego. Jeżeli zatem w ciągu roku kalendarzowego nie skorzystasz z takiego urlopu, to na kolejny rok faktycznie przejdą 4 dni urlopu wypoczynkowego.


5) Chęć skorzystania z urlopu na żądanie trzeba uzasadnić

Urlop na żądanie został wprowadzony, aby pracownik mógł z niego skorzystać w wyjątkowej sytuacji, które wcześniej nie mógł przewidzieć, a która to uniemożliwia mu dotarcie do firmy na czas. Zamierzając skorzystać z urlopu na żądanie, nie musisz podawać przyczyny. Również twój przełożony nie powinien wymagać od ciebie uzasadnienia. Jeżeli chcesz, to możesz poinformować pracodawcę, co jest powodem twojej nieobecności, ale nie jest to konieczne.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-andrychow.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

PRACA W MIASTACH
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018